Logo & Kurumsal Kimlik

Logo ve Kurumsal Kimlik

Bir şirketin kendisini temsil etme biçimlerinin bütününe Kurumsal Kimlik adı verilir. Şirketin kendisini temsil ederken nasıl algılanacağına yön veren aktivitelerin tamamı ise kurumsal kimlik sürecidir.

Şirket ismi, alt şirket isimleri, semboller (logo), temel harf karakterleri, tercih edilecek renkler bir şirketin görsel iletişim sistemini oluşturan temel malzemelerdir.

Kurumsal kimlik çalışması sırasında oluşturulan tasarımlar, logolar, renkler, ölçüler ve bunların kullanım yönergeleri bir rapor halinde ve size teslim edilir. Daha sonra yapacağınız baskı ve tasarım çalışmaları bu rapordaki özelliklere göre tasarlanır.

Kurumsal Kimlik nelerden oluşur?

"Kurumsal kimlik çalışması içerisinde şu içerikler yer alır." 

 1. Logo Tasarımı
 2. Kartvizit
 3. Takvim çalışması
 4. Web sitesi tasarımı
 5. Zarf tasarımı
 6. Antetli kâğıt tasarımı
 7. Sosyal Media alt bant tasarımı
 8. Bardak Tasarımı
 9. Kaşe Tasarımı
 10. Broşür Tasarımı
 11. Fatura / irsaliye tasarımı
 12. Not defteri, bloknot tasarımı
 13. Promosyon malzemeleri tasarımı    

Taslaklardaki görüntü, logo v.b. objeler portal tasarımında kullanılan objelerden oluşur ve logoların kaynak kodları (source’ları) ile birlikte birer görsel öğe olarak hazırlanarak teslim edilir.

Kurumsal kimlik oluşumu için gereksinimler nelerdir?

Markalaşma olgusu için firmanın tercih ettiği renk skalası, kullanmak istedikleri logoları, varsa font (yazı karakteri), sloganı tarafımıza sağlanmalıdır. Ya da firmanızı bize tanıtırsınız gerisini biz yaratırız, size seçenekler sunarız ve birlikte karar veririz.

KURUMSAL KİMLİK NE SAĞLAR?

İstenilen etkide bir pazarlama iletişimi için birçok yaratıcı strateji geliştirilebilir. Tanıtıma yönelik stratejinizi belirlerken unutmamanız gereken bir diğer önemli konu da, pazarlama iletişiminin bir bütün olarak ele alınması gerektiğidir. Yani, pazarlama iletişimi için sadece tek bir mecrayı kullanmak, tüketicinin şirketi doğru tanımasını engelleyecektir. Bu aşamada ele alınacak bir kurumsal kimlik çalışması, müşteri tercihlerini direk etkileyebilme becerisini sağlayacaktır. Kurumsal kimlik çalışması, marka yaratma sürecinin ilk ve en önemli adımlarından biridir.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Kurumsal Kimlik doküman ve ürünlerinin üretimi temel olarak iki bölüme ayrılabilir;

İnternet ortamında (web sitesi, e-mail) kullanılacak malzemeler

Matbaa (antetli kağıt, zarf, kartvizit, katalog, broşür vb.) ve Serigrafi (kalem ve anahtarlık baskıları gibi promosyona yönelik) malzemeleri

Çalışmalar yeni bir logo ile yapılabileceği gibi, mevcut logonuzda iyileştirmeler yapılarak, geliştirilerek dokümanlarınıza uyarlayabiliriz. Mevcut logonuzla kartvizit, antetli. zarf, mail imzası gibi çalışmalar yapabiliriz.  Ayrıca kurumsal kimlik çalışmalarımızda halen bir internet alan adınız yoksa, com veya com.tr uzantılı alan adlarınız da ücretsiz olarak adınıza tescil ediyoruz.

BAŞARILI BİR UYGULAMA NASIL OLMALIDIR?

·         Farklılaşma; Günümüzün rekabetçi pazar şartlarında, markaların açık bir farklılaşmaya sahip olması gerekir. Temsil ettikleri ürünün yada hizmetin  fark edilmesi, etki bırakması ve tercih edilmesi için diğerlerinden ayrı  bir görüntü yaratması önemlidir.

·         Alaka düzeyi; Markaların, insanların dünyada önemsedikleri şeylerle bağlantı kurması gerekiyor. İşletmelerini potansiyel müşteri kitlesinde talep oluşturması için hedef kitlelerinin ihtiyaçlarını ve isteklerini anlamaları gerekir.

·         Tutarlılık; Hedef kitleleri arasında güvenilirlik sağlamak için markaların söylediklerinde ve yaptıklarında tutarlı olmaları gerekir. Mesajlar, pazarlama stratejileri, marka deneyimleri ve ürün sunumu bir arada, birbiri ile uyumlu olmalıdır.

·         Saygı; Farklılaştırılmış, alakalı ve tutarlı bir marka, hem iç hem de dış kitleleri tarafından değer verilen bir markadır. Saygınlık, bir markanın hem vaat ettiği hem de sunduğu deneyimi net bir şekilde uygulayarak kazandığı itibardır. Daha fazla detay için tıklayınız.

 

Tasarımlar oluşturulurken uyulması gereken bu kurallar, müşterilerinizde olumlu bir imaj oluşturacaktır.

HEMEN TEKLİF ALIN
Diğer Hizmetler